A napelemek telepítése sokakat érdekel, hiszen egyre többen választják ezt a fenntartható energiaforrást. De pontosan mikor és mennyit termel a napelem?

A napelem energiatermelése a napsugárzástól függ. Általánosságban elmondható, hogy a napelemek nappali fényviszonyok között, különösen napos időben termelnek energiát. A legnagyobb energiatermelés általában délelőtt 10 és délután 4 óra között tapasztalható, amikor a nap az égbolt legmagasabb pontján van, és a napsugarak a legközvetlenebbül érik a napelem paneleit. 

A napelemek akkor kezdenek el termelni, amikor a nap sugárzása eléri a napelemek felületét. A maximális termelés a tiszta, napos napokon érhető el, amikor a napfény akadálytalanul éri a paneleket. 

Az évszakok változása is hatással van a termelésre, hiszen a nyári hónapokban hosszabbak a nappalok és erősebb a napsugárzás, míg télen rövidebbek a nappalok és gyengébb a napsugárzás intenzitása. Ez is befolyásolja, hogy mikor termel napenergiát a napelem, ami az energiatárolás és fogyasztás szempontjából lényeges információ.

Összefoglalva, mik befolyásolják azt, hogy mikor és mennyit termel a napelem?

  • A napelemek energiatermelése szorosan összefügg a napsütéses órák számával. Felhős időben, esős napokon vagy éjszaka a napelemek nem termelnek energiát, vagy csak minimális mértékben. 
  • A napelem rendszer hatékonyságát továbbá befolyásolhatja a napelem dőlésszöge, tájolása, és az esetleges árnyékoló tényezők (pl. fák, épületek). 

Mi van, ha többet termel a napelem (túltermelés áll fenn)?

Előfordulhat, hogy a napelemek több energiát termelnek, mint amennyire a háztartásnak szüksége van. Ilyen esetekben a többlet energia visszatáplálható a hálózatba, amiért a szolgáltató szaldós elszámolás esetén “egységáron” megvásárolja tőlünk az energiát. Ezt a rendszert 2024. január 1-től felváltotta a bruttó elszámolás, aminek következtében a szolgáltató már csak alacsonyabb áron vásárolja meg a többlet energiát, mint amennyit a felhasználó kénytelen fizetni a hálózatból átvett energiáért. 

A napelemek túltermelése ideális esetben azt jelenti, hogy a rendszer hatékonyan működik, és a megújuló energiaforrások hozzájárulnak az energiaigények fenntartható kielégítéséhez. Az ilyen rendszerek tervezésekor érdemes figyelembe venni a várható energiatermelési és fogyasztási szokásokat, hogy a lehető legjobban kihasználhassuk a napelemek által nyújtott előnyöket.

Energiatárolás és felhasználás

Egyre több háztartásban és vállalkozásban használnak energiatároló rendszereket, hogy a nappal termelt energiát éjszaka vagy felhős napokon is hasznosítani tudják. Az akkumulátorok segítségével a napenergia-felhasználás rugalmasabbá válik, és csökkenthetjük az áramszolgáltatótól való függést.

  • Akkumulátorok: Az akkumulátorok lehetővé teszik az energia tárolását, így akkor is rendelkezésre áll, amikor a napelemek nem termelnek energiát. A modern akkumulátorrendszerek már képesek hosszú élettartamú és nagy kapacitású energiát biztosítani.
  • Okos energiafelhasználás: Az energiamenedzsment rendszerek segítségével optimalizálhatjuk az energiafelhasználást. Például a nagy energiaigényű berendezéseket akkor működtethetjük, amikor a napelemek a legtöbb energiát termelik.

Összegzés

Összefoglalva, a napelemek akkor termelnek energiát, amikor a nap süt, és a legnagyobb hatékonyságot napos időben, dél körüli órákban érik el. A túltermelés esetén a többlet energia hasznosítása további előnyöket nyújthat a háztartások számára, hozzájárulva ezzel egy fenntarthatóbb jövőhöz.