Van az a mondás, hogy: „Ember tervez, Isten végez.” Ez a mondás igaz a napelemes rendszer telepítésére is, hiszen előre nem tudhatjuk, hogy pár év múlva elengedő lesz-e az esetlegesen megnövekedett energiafogyasztásunknak az elsőre telepített napelemes rendszer.
A napelemes rendszer bővítés lehetőségei
Aki napelemes rendszer telepítés mellett dönt, legtöbb esetben már előre úgy tervez, hogy nagyobb teljesítménnyel számol arra az esetre, ha a jövőben több energiára lenne szüksége. Ez azonban nem a legjobb döntés, hiszen a megnövekedett fogyasztásig így jóval többet termelünk, és ezért a szolgáltatóknak többletet fizetünk, mely nem éppen az a fajta gazdaságosság ismérve, amiért napelem telepítés mellett tesszük le a voksunkat. A legtöbb napelem telepítő cég azonban szokta javasolni, hogy inverterből már alapból vegyen nagyobb munkabírásút az ügyfél, hiszen az benne lehet a pakliban, hogy idővel nő a háztartás fogyasztása. Erre pedig a napelemes rendszer telepítése során érdemes felkészülni már akkor, mikor csak a tervezési és a kialakítási fázisnál tartunk.
Ha a napelemes rendszer többet akar
Ha nő háztartásunk fogyasztása, a legegyszerűbb megoldás ebben az esetben a napelemes rendszer napelem paneleinek bővítése. Az egyik feltétel ehhez természetesen az, hogy a bővített rendszernek megfelelő teljesítményű inverter legyen felszerelve, a másik szempont pedig, hogy elég legyen a plusz felület a kiegészítő panelek számára. A napelemes rendszer kibővítésének ezen fajtája meglehetősen egyszerű, ám ettől függetlenül szakember felfogadása nélkül elvégezni se nem lehet, se nem szabad! Ha lehetséges, akkor mindenképpen azt a vállalkozót bízzuk meg a munkálattal, aki annak idején házunk napelemes rendszer szerkezetét elkészítette, hiszen ő már tudni fogja, hogy otthonunk milyen tulajdonságokkal rendelkezik.
Ellenőrzés, napelemes rendszer bővítés előtt
Napelemes rendszer kibővítés megtervezése előtt mindenképpen figyelembe kell vennünk a fázisszámot, mely korlátokat szabhat számunkra a napelemes rendszer bővítésének terén. Ugyanis bizonyos kW-ot átlépő rendszereknél a fáziskibővítés elengedhetetlen, melyet a szolgáltatónál lehet igényelni. Másik fontos szempont, hogy a már meglévő inverterünk teljesítménye megfelelő-e a kibővítésre, avagy újra van szükségünk. Ha az utóbbi kerül szóba, akkor vagy lecserélhetjük egy teljesen újra a régi invertert, vagy a napelemes rendszer bővítéshez vehetünk még egy invertert, melyet majd a másik fázisára csatolunk. Előbbi hosszútávú szempontokból jobb választás, hiszen egy teljesen új invertert kapunk a régi helyett.
Napelemes rendszer kibővítésének kritériumai
Az egyik egyértelmű kérdés, hogy mikor a fotovoltaikus rendszerünk bővítéséről van szó, elég helyünk van-e hozzá egyáltalán? Az általános és legtöbbször előforduló eshetőség az, ha a napelemes rendszer a tetőn foglal helyet: induljunk ki most ebből! Ahhoz, hogy a bővítés megvalósulhasson, elég szabad helyre lesz szükség a tetőfelületen ahhoz, hogy a plusz panelek felszerelhetőek legyenek, és persze a hozzá tartozó tartószerkezetek is. Emellett fontos kérdés még, hogy a tetőszerkezet egyáltalán alkalmas-e további panelek felszerelésére? Épp ezért már az első napelemes rendszer telepítése során ajánlott az ingatlanunk tetőszerkezetét és annak felületét leméretni az esetleges, későbbi problémák és fennakadások elkerülése érdekében.